Bifosfoniany to leki stosowane w profilaktyce przerzutów do kości w przypadku wielu chorób nowotworowych. Zapobiegają złamaniom kości, uciskom odłamków kostnych na rdzeń lub korzenie nerwowe, zmniejszają ryzyko hiperkalcemii (czyli zbyt wysokiego poziomu wapnia – co może wpływać negatywnie na wiele innych procesów w organizmie i objawiać się: osłabieniem mięśni, problemami z koncentracją, uczuciem zmęczenia).
Przed podaniem leków z tej grupy (np. Osporil, Pamifos, Zerlinda, Zomikos) konieczne jest badanie poziomu wapnia oraz prób nerkowych. W dniu wlewu zalecane jest przyjmowanie większej ilości płynów (ponad 2 l). W trakcie wlewu lub po jego zakończeniu mogą wystąpić objawy grypopodobne (utrzymujące się do 3 dni) i wówczas pomóc mogą ogólnodostępne leki, takie jak ibuprofen, paracetamol, metamizol (Pyralgin).
Jednym z rzadkich, ale poważnych powikłań terapii bifosfonianami jest jałowa martwica kości żuchwy i szczęki. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji warto zgłosić się na wizytę do stomatologa, który wykona pantomogam RTG i oceni obecność stanów zapalnych, a w trakcie jej trwania należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.