Port jest urządzeniem zapewniającym długotrwały dostęp dożylny. Składa się z komory umieszczonej pod skórą oraz połączonego z nią cewnika wprowadzonego do żyły. Komora zwykle wykonana jest z tytanu, a cewnik najczęściej z silikonu. Materiały te zapewniają największe bezpieczeństwo oraz umożliwiają stosowanie portu nawet przez wiele lat. Na górnej powierzchni komory portu znajduje się membrana umożliwiająca nakłucie specjalną igłą (ponad 1000 razy) i zapewniająca szczelność po usunięciu igły.

Do portu można wkłuwać tylko specjalne igły – tzw. igły Hubera. Wkłucie zwykłej igły może spowodować trwałe uszkodzenie membrany w komorze portu i konieczność usunięcia portu. Do dłużej trwających wlewów (powyżej minuty) stosowane są specjalne zestawy do przetoczeń składające się z igły oraz drenu. Zestaw taki oklejony odpowiednim opatrunkiem foliowym może być używany maksymalnie przez 7 dni. Jeżeli w porcie znajduje się igła, należy zachować ostrożność, aby nie zmoczyć opatrunku lub nie oderwać drenu od igły.

Ponieważ komora portu jest metalowa, może ona spowodować wzbudzenie alarmu na lotniskach lub w sądach – konieczne może być pokazanie odpowiednim służbom paszportu portu.